ESG pit stop #3
Istraživanje i učenje sastavni su dio savjetničkog posla. U želji da s vama razmjenjujemo znanje, donosimo mjesečni pregled #ESG sadržaja koji vam može pomoći da budete u tijeku s najnovijim razvojima u svijetu održivosti. Zajedno stvarajmo održiviju budućnost i bolje organizacije.
Globalne emisije elektroenergetskog sektora u 2022. rasle su manje od očekivanog, ali ipak dosegle rekordnu razinu
Unatoč strahovanjima da će posljedica energetske krize uzrokovane ratom u Ukrajini biti značajno povećanje emisija stakleničkih plinova, najnovji podaci Međunarodne agencije za energiju (IEA) govore o povećanju od „samo“ 0,9 % na globalnoj razini. Osim energetske krize, kao glavni razlog povećanja emisija navode se ekstremne vremenske nepogode poput poplava i toplinskih valova te neuobičajeno velik broj nuklearnih elektrana izvan pogona.
Iako se radi o najvišoj zabilježenoj razini u povijesti (36,8 milijardi tona), ohrabruju visoke brojke izbjegnutih emisija zahvaljujući sve većem korištenju obnovljivih izvora energije, električnih vozila, dizalica topline i energetski učinkovitih tehnologija. Emisije elektroenergetskog sektora Europske unije smanjile su se za 2,5 % u odnosu na 2021. usprkos poremećajima na tržištima nafte i plina, manjku hidroenergije uzrokovanom sušama te smanjenim prinosima nuklearne energije zbog zatvaranja njemačkih i problema s hlađenjem francuskih nuklearki uzrokovanim previsokim temperaturama rijeka. Do neznatnog smanjenja emisija došlo je u Kini zbog usporenih gospodarskih aktivnosti i strogih Covid-19 mjera, a u ovoj godini se očekuje rast emisija zbog ponovnog otvaranja kineskog gospodarstva.
Ovo izvješće prvo je u novoj seriji Međunarodne agencije za energiju posvećene pripremi prvog Globalnog pregleda (Global Energy Transitions Stocktake) o napretku u ostvarenju ciljeva Pariškog sporazuma uoči COP28 koji će se održati od 30. studenoga do 12. prosinca u Dubaiju.
CEO BlackRocka Larry Fink: Sljedećih tisuću jednoroga bit će kompanije koje će pomoći svijetu u dekarbonizaciji, a energetsku tranziciju učiniti pristupačnom svim kupcima
Nakon višemjesečnih napada i anti-ESG pritisaka dijela Republikanaca u SAD-u, CEO investicijskog fonda BlackRock Larry Fink je u godišnjem pismu izvršnim direktorima poručio da kompanije moraju stvarati vrijednost za zaposlenike, kupce, dobavljače i zajednice u kojima posluju kako bi mogle dugoročno stvarati vrijednost za svoje dioničare. U ovim polarizirajućim vremenima pažnja sve većeg broj dionika usmjerena je na izvršne direktore kompanija očekujući od njih jasno i konzistentno komuniciranje svrhe, poslovne strategije i dugoročnog pogleda kompanija koje vode.
Nakon tog pisma, BlackRock je objavio i svojih pet prioritetnih područja za procjenu korporativnog upravljanja u 2023. Posebna pažnja će biti usmjerena na kvalitetu i učinkovitost uprava, poslovnu strategiju, svrhu i financijsku otpornost, usklađenost naknada direktora sa stvaranjem dugoročne financijske vrijednosti, upravljanju klimatskim rizicima i očuvanju prirodnog kapitala s naglaskom na zaštitu zemljišta, voda i bioraznolikosti te utjecaju kompanije na radnike duž lanca vrijednosti.
Dodatne zanimljivosti:
Europska savjetodavna skupina za financijsko izvještavanje (EFRAG), tijelo kojem je Europska komisija delegirala izradu Europskih standarda izvještavanja o održivosti (ESRS), najavilo je odgodu izrade sektorskih standarda. Povjerenica Europske komisije za financijsku stabilnost, financijske usluge i uniju tržišta kapitala Mairead McGuinness pozvala je EFRAG da prioritizira pripremu kompanija za primjenu univerzalnih i tematskih standarda koji bi trebali biti usvojeni u lipnju, a u primjeni od 1. siječnja 2024. godine. Novi datum objave prve verzije sektorskih i SME standarda koji bi trebali biti u primjeni od 1. siječnja 2027. još nije poznat.
Financijska inicijativa Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP FI) objavila je krajolik klimatskih rizika za 2023. godinu koji omogućava bolje razumijevanje dostupnih alata za procjenu klimatskih rizika. UNEP FI u ovom izvještaju donosi pregled regulatornih promjena i trendova na tržištu, analizu pristupa i dostupnih alata za procjenu fizičkih i tranzicijskih klimatskih rizika te upute na koji način organizacije mogu koristiti klimatske alate kako bi odgovorile sve većim zahtjevima za objavom klimatskih ciljeva usklađenih s Pariškim sporazumom i kvalitetnim podacima za praćenje napretka.
Međuvladin panel o klimatskim promjenama (IPCC) objavio sintezu svih izvješća šestog cikusa. Poseban doprinos ovog izvješća je znanstveno-diplomatski konsenzus o uzrocima klimatske krize, stanju klime i najboljim dostupnim rješenjima za borbu protiv klimatskih promjena. Ključna poruka ovog opsežnog dokumenta je hitnost djelovanja – da bismo porast temperature ograničili na 1,5°C, do 2030. moramo prepoloviti globalne emisije stakleničkih plinova.
92% kompanija koje su sudjelovale u godišnjem istraživanju cyber sigurnosti britanske softver kompanije Egress doživjelo je e-mail sigurnosni incident u zadnjih godinu dana. Osim statistika o uspješnosti phishing napada, izvještaj obrađuje utjecaj ponašanja zaposlenika i ljudske pogreške, uzroke i financijske posljedice gubitka podataka kao i zadovoljstvo ispitanih cyber stručnjaka primjenom tradicionalnih rješenja za obranu od napada.