Cijena neiskorištenog potencijala suradnje
U eri nepredvidivih međupovezanih kriza, globalnih lanaca vrijednosti, ubrzanih promjena i stalnih inovacija, suradnja nije samo temelj uspjeha nego i opstanka. U takvom kontekstu, organizacije koje svjesno, planski i strateški, ulažu u suradnju stvaraju otpornije, inovativnije i održivije sustave. No što kad organizacije zanemare prilike za povezivanje, ne ulažu u izgradnju odnosa, ne znaju kako učinkovito surađivati ili jednostavno podcjenjuju stvarne vrijednosti koju suradnja može donijeti? Tada dolazi do pojave koju nazivam suradničkim otpadom*. On je nevidljiv, o njemu ne razmišljamo, ali može imati stvarni negativni učinak na organizacije.

Sve što smo kao zajednice postigli, bilo dobro ili loše, rezultat je zajedničkog djelovanja. Suradnja se odvija u prostoru odnosa gdje se susreću različitosti, znanja, iskustva, vrijednosti, ali i strahovi i slabosti. Taj prostor može biti prostran i otvoren te omogućiti slobodnu interakciju mišljenja i ideja, ali i skučen i ograničen te gušiti potencijal odnosa i kreativnosti. Kad je prostor suradnje ograničen do te mjere da organizacije ne uspijevaju iskoristiti odnose koje imaju na raspolaganju, nastaje suradnički otpad.
U organizacijama često postoji višak znanja, iskustva, ideja i stručnosti koji ostaju neiskorišteni zbog nedostatka povezanosti između članova timova, odjela, partnera u lancu vrijednosti, pa čak i konkurencije. Ovaj nevidljivi otpad posebno je štetan kada se suočavamo s kompleksnim problemima poput klimatske krize, gubitka bioraznolikosti, sukoba ili migracija, koji zahtijevaju nove oblike suradnje, izvan okvira tradicionalnih hijerarhija i granica organizacija.
Bez obzira na to radi li se o izoliranim odjelima, neiskorištenim idejama ili propuštenim prilikama za partnerstvo, suradnički otpad ograničava sposobnost rješavanja problema, smanjuje inovacijski potencijal i narušava učinkovitost organizacije. To je kao da bacamo vrijedne sirovine jer nemamo način, volju ili znanje da ih iskoristimo.


Skriveni troškovi neučinkovite suradnje
Izgubljene prilike za inovacije
Dobre ideje često proizlaze iz neočekivanih suradnji i naizgled nepovezanih informacija. Bez povezanosti među pojedincima i timovima ne dolazi do razmjene misli i ideja čime se gubi potencijal lateralnog razmišljanja. Neiskorišten potencijal suradnje znači propuštanje prilika koje bi mogle unaprijediti poslovanje ili riješiti probleme na nove načine.
Smanjena angažiranost zaposlenika
Zaposlenici koji se osjećaju izolirano ili nemaju priliku aktivno doprinijeti širim ciljevima organizacije mogu izgubiti motivaciju. To može smanjiti njihovo zadovoljstvo i produktivnost te utjecati na fluktuaciju zaposlenika (posebice onih mlađih). Ne želite izgubiti radnu snagu.
Neučinkoviti procesi
Kada ne postoji učinkovito upravljanje suradničkim procesima timovi često dupliciraju napore ili djeluju u suprotnim smjerovima. Takvi neusklađeni procesi ne samo da troše vrijeme i resurse, već i usporavaju postizanje ciljeva. Učinkovita suradnja optimizira radne procese i osigurava usklađeno djelovanje zaposlenika.
Slabija otpornost
Organizacije koje ne ulažu u suradnju teže se prilagođavaju promjenama i krizama jer im nedostaje kolektivna snaga koja proizlazi iz raznolikih perspektiva i zajedničkog djelovanja.

(3) Što im omogućava postizanje zapanjujuće suradničke harmonije.

Kako strateški pristupiti kulturi suradnje
Dobro planirana suradnja važna je za postizanje održivosti organizacija. U vremenu hiperdestabilizirajuće klime rizika i sve zahtjevnijih regulatornih zahtjeva, suradnja postaje izrazito važna posebice izvan granica poduzeća. Duž lanca vrijednosti, suradnja između dobavljača, partnera i kupaca, zajednica i stručnjaka, osigurava bolje razumijevanje utjecaja organizacija na okoliš i ljude te olakšava provedbu održivih praksi. Uz to, važno je prepoznati i potencijal suradnje među konkurentskim poduzećima, posebno u sektorima gdje zajednički napori mogu značajno smanjiti štetne učinke na okoliš i društvo te ubrzati transformaciju prema kružnim poslovnim modelima.
Sljedeći put kada se suočite s izazovom, zapitajte se: koristimo li puni potencijal naših odnosa?
Ako ne, vrijeme je da se posvetite osiguravanju prostora za suradnju te da suradnički otpad pretvorite u vrijedan resurs.
- Upoznajte svoje ljude
Znate li zaista koga imate u timu i koje super moći donose vaši zaposlenici? Kreativnih genijalaca je vrlo malo, no ni oni ne operiraju izolirano. Za učinkovitu i uspješnu suradnju potrebno je puno više sastojaka i razumijevanja na koji način te sastojke najbolje kombinirati. - Uklonite silose
O tome se često govori, ali čini se da je teško to provesti. Potaknite međusektorsku suradnju kroz zajedničke ciljeve i projekte koji zahtijevaju doprinos različitih timova. Organizirajte redovite sastanke, radionice ili zajedničke aktivnosti koje povezuju ljude iz različitih odjela. - Stvorite sigurno okruženje
Psihološka sigurnost ključna je za uspješne timove. Stvorite okruženja u kojima se zaposlenici osjećaju sigurno postavljati pitanja, dijeliti ideje i griješiti bez straha od osude. Izgradnja kulture povjerenja čini značajnu razliku. - Ulažite u alate za suradnju
Ponekad je potrebno više od zajedničkog stola i sastanka. Postoje mnoge metode i alati kojima premostiti fizičke i psihološke udaljenosti među članovima tima. Iskoristite ih. - Jačajte odnose u lancu vrijednosti
Gradite kontinuirane odnose u lancu vrijednosti kako biste stvorili uvjete za prepoznavanje i hvatanje vrijednosti te pokretanje zajedničkih projekata. Suradnja s dionicima može donijeti značajnu stratešku prednost. - Mjerite i nagradite suradnju
U organizacijama je uobičajeno mjeriti individualnu učinkovitost, no taj pristup je nepotpun i može zavarati. Ignorira se činjenica da je uspjeh uvijek rezultat odnosa, konteksta i zajednice. Razvijte metrike koje vrednuju timski rad i doprinos zajedničkim ciljevima.
Odakle sintagma suradnički otpad?
Sintagma suradnički otpad izvorno mi je pala napamet na engleskom – relational waste – tijekom Shareitaly konferencije u Milanu 2015. gdje je Lisa Gansky, jedna od pionirki suradničke ekonomije i autorica knjige „The Mesh: Why the Future of Business Is Sharing“, istaknula kako je svaka neiskorištena vrijednost = otpad. Nisam smislila bolji hrvatski prijevod, budite slobodni predložiti.